Liturghie în parohia noastră, la cumpăna dintre ani: 2011-2012

În noaptea de Anul Nou 2012, în biserica parohială a fost săvârşită Sfânta Liturghie, precedată de slujba Utreniei, ocazie cu care am închinat primul gând lui Dumnezeu, cu speranţe înmulţite de mai bine, de tihnă sufletească şi de satisfacţii depline în familii şi în comunitatea noastră. După Sfânta Liturghie a fost săvârşită slujba de Tedeum rânduită pentru acest moment. În cuvântul adresat credincioşilor prezenţi, părintele paroh a menţionat: Orice început presupune să-ţi iei nişte angajamente. E cea mai sigură modalitate de creştere pe lumea aceasta şi cea mai bună tehnică de a evita începuturile fără de începere: ridici standardul vieţii tale, făcându-ţi ţie şi lui Dumnezeu nişte promisiuni, străduindu-te apoi, în timpul anului, să fii un om de cuvânt. De obicei, la Anul Nou ne urăm unii altora diferite lucruri. Aproape toate însă sunt lucruri convenţionale ce nu ţin prea mult de voinţa şi puterea noastră: ne urăm sănătate, ne urăm fericire, pace etc. Ori astea sunt lucruri care nu ţin doar de noi ori de cei care ni le doresc. E important, cred, ca la începutul anului să ne dorim unii altora lucruri care pot fi împlinite de noi, păstrându-ne speranţa că ne vor fi date şi celelalte. Personal, vă doresc ca în acest nou an să fiţi cei mai buni. Nu să fie cel mai bun an. Asta nu ţine nici de mine, nici de dvs. Dar vă doresc să fiţi mai buni decât în anii care au trecut. Vă doresc ca anul acesta să fiţi mai buni în dragoste, să fiţi mai buni la şcoală ori serviciu, să credeţi şi să speraţi mai bine, căci toate acestea ţin în primul rând de dvs. “Dacă vorbeşte cineva, cuvintele lui să fie ca ale lui Dumnezeu; dacă slujeşte cineva, slujba lui să fie ca din puterea pe care o dă Dumnezeu, pentru ca întru toate Dumnezeu să se slăvească prin Iisus Hristos, Căruia Îi este slava şi stăpânirea în vecii vecilor.” 1 Petru 4, 11

Toţi cei prezenţi au participat la o agapă special pregătită pentru această zi.

Cu acest prilej, mulţumim tuturor credincioşilor noştri, ajutătorilor şi binefăcătorilor, pentru ajutor şi pentru susţinerea activităţilor noastre în anul precedent şi le dorim un an binecuvântat şi plin de roade. Dumnezeu să ne facă pricepuţi şi atenţi la tot ce este bun şi necesar pentru creşterea noastră duhovnicească, iar Noul An să ne facă mai înţelepţi şi mai doritori de viaţă curată!

Mai multe fotografii în albumul parohiei.