Moşii de toamnă în comunitatea noastră

În prima sâmbătă din luna noiembrie, Biserica Ortodoxă a rânduit să se facă pomenirea celor adormiţi, zi cunoscută în tradiţia românească şi ca „Moşii de toamnă”.

În toate lăcaşurile de cult, sâmbăta aceasta după Sfânta Liturghie, s-a oficiat astfel şi parastasul pentru cei trecuţi la Domnul.

DSC_0017

Potrivit tradiţiei, credincioşii aduc la biserică colivă, dar şi alimente pe care le împart apoi săracilor. Un parastas pentru cei trecuţi la Domnul s-a oficiat şi în biserica noastră parohială, după Sfânta Liturghie.

DSC_0040

Cei trecuţi la cele veşnice sunt pomeniţi în mod special în două sâmbete de peste an: cea dinaintea Duminicii „Înfricoşătoarei Judecăţi” şi care precede „Pogorârea Duhului Sfânt”, numită şi Sâmbăta Rusaliilor sau Moşii de Vară. Totodată, pomeniri pentru cei adormiţi se pot face în fiecare sâmbătă din an şi din Postul Mare.