— Episcopul Timotei Lauran

ps-episcop PS Timotei Lauran, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei

Preasfinţitul Părinte Timotei s-a născut în data de 12 aprilie 1975, în Satu-Mare.

BIOGRAFIE:

  • 1981-1989: Școala Generală nr. 6, Satu-Mare;
  • 1989-1993: Liceul Teoretic Ioan Slavici, Satu-Mare;
  • 20 iunie 1992: a obținut diploma de cântăreț bisericesc;
  • 1993: a absolvit Liceul Teoretic Ioan Slavici din Satu Mare, profilul Istorie Științe Sociale;
  • 1993-1997: cursurile Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca;
  • 1997: a susținut licența în teologie cu lucrarea: „Validitatea hirotoniilor anglicane în contextul relațiilor dintre Biserica Ortodoxă și Biserica Anglicană”;
  • 24 martie 1998: a fost tuns în monahism la Mănăstirea Nicula;
  •  25 martie 1998: a fost hirotonit ierodiacon;
  • 14 iunie 1998: a fost hirotonit ieromonah pe seama Mănăstirii Nicula;
  • octombrie 1998 – februarie 1999: a urmat cursurile Facultății de Medicină și Farmacie din cadrul Universității „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca;
  • martie 1999 – mai 1999: stagiu la Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” – Franța;
  • octombrie 1999 – ianuarie 2001: preot duhovnic la Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” – Franța;
  • octombrie 1999 – decembrie 2000: a urmat cursurile de masterat ale Institutului Ortodox Saint Serge din Paris;
  • 15 august 2000: a fost ridicat la rangul de protosinghel;
  • 1 decembrie 2000: a obținut titlul de master în teologie ortodoxă în urma susținerii lucrării de masterat: „Simbolismul veșmintelor monahale la Sfinții părinți (sec. I-VI)”;
  • februarie 2001 – februaire 2002: a fost preot slujitor la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din Nicula; tot în această perioadă a îndeplinit ascultările de Secretar și Eclesiarh al mănăstirii;
  • februarie 2002 – aprilie 2004: preot duhovnic la Mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” din Ciucea;
  • aprilie 2004: transferat în Mitropolia Europei Occidentale și Meridionale, la Mănăstirea „Înălțarea Sfintei Cruci” Malvialle, Franța;
  • aprilie 2004 – octombrie 2005: a fost preot slujitor la Mănăstirea „Înălțarea Sfintei Cruci” Malvialle, Franța;
  • noiembrie 2004 – 2008: responsabil și pentru parohia de la Toulouse;
  • noiembrie 2005 – 2008: stareț la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” Vilar, Franța;
  • noiembrie 2005 – 2008: exarh al mănăstirilor și membru al Consiliului Mitropolitan;
  • 25 mai 2008 – prezent: episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei;
  • 30 septembrie 2013: a obținut Doctoratul în Teologie, cu tema Ortodoxie și erezie în Biserica Primară. Învățăminte pentru azi, la catedra de „Istoria Bisericească Universală” din cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, sub îndrumarea PC Pr. Prof. Vasile Leb.